© | Bahadır Ay

Hakkında

0708

1992 Antalya doğumlu olan Bahadır Ay’ın fotoğrafçılığa merakı lise yıllarında ortaya çıkar.

O yıllarda büyük bir fotoğrafçı olmaya karar veren Bahadır, liseyi bitirdikten sonra Antalya’nın en köklü reklam ajanslarından birinde muhabir olarak görev yapmaya başlar. Bir yandan öğrenim hayatına devam edip diğer yandan birçok haber ve projede bulunur. Ajansta çalıştığı süre zarfınca editörünün de yardımlarıyla fotoğrafçılık konusunda kendisini geliştirir.

Moda, defile, açılış, organizasyon, davet, tanıtım çekimlerinin yanı sıra birçok röpörtaj ve haberde boy gösterir düzeye gelen Bahadır, Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun olduktan sonra ajanstaki görevini bırakır ve freelance olarak çalışmalarına devam eder.

Şimdilerde profesyonel olarak iş ve sanat yaşantısını Antalya’da sürdürmektedir.

 

FOTOĞRAFA DAİR

Bugün gittiği her ortamda fotoğrafçı olarak bilinen, arkasından fotoğrafçı olarak anılan ve hep bulunduğu yerde fotoğraf çekmek üzerine vazife olan kişilerden bahsedeceğim.

Tabii yalnız onlardan değil, onlarla birlikte o şen şakrak ölümsüzleştirilen anların içinde olmayan makinelerindende. Ama önce fotoğraf çekmekten bahsedelim. Nedir fotoğraf çekmek? Yaygın bir şekilde resim çekmek gibi yanlış bir tabirle ifade edilir fotoğraf çekmek. İnsanın hayatındaki önemli anları ölümsüzleştirmesidir. Kimine göre sadece teknolojik bir cihaz olan fotoğraf makinesiyle objeleri görüntülemektir. Öğrenmeyi bilmek, yetenek ve sabır işidirde aynı zamanda fotoğraf çekmek. Bazen saatlerce o muhteşem gün batımının yalnız 2 dk lık anını yakalamak için bekler fotoğrafçı. Kalabalığa ihtiyaç yoktur, yalnız başına yalnızlığınızı paylaşabilecek bir hobidir fotoğraf çekmek. Onu anlamayanlar, hissetmeyenler için sadece o muhteşem teknolojiyi boynunda artistlik olarak taşımaktır. Çoğunun heves edip ancak devamını getiremediği hobidir fotoğraf çekmek.

Anları anılara dönüştürme şekli, belkide yıllar sonra, zamanı geri çevirmenin tek yoludur fotoğraf çekmek. Deklanşöre bastığınızda bir anlığına nefesini tutarsınız ve o an dünya durmuştur işte, tek gözcü sizsinizdir. Kalabalıklar içinde bunaldığında kendini soyutlamanın keyifli halidir fotoğraf çekmek. Acımasızca ve insanların gözünün yaşınan bakmadan akıp giden zamandan bir anı çalmaktır.

Bir yaşam tarzıdır fotoğraf çekmek, insanın aklını, gözünü ve yüreğini aynı hizaya getirmesidir.

Fotoğrafı çeken kişi o karede olmaz. Emek veren bir canlı ve onun ellerinde hayat bulan bir teknoloji ne yazık ki o kareye dahil olamaz. Birbirlerini bırakamazlar çünkü. Tüm herşey bittiğinde ise hatırlanması istenilen anılar başkalarının fotoğrafları ile doludur. Baktığında kendini görememektir o anılarda. Belki yıllar sonra birilerine bende ordaydım dediğinde inandıramamaktır. Bu yüzden fotoğraf çekmeyi seven, hobi edinen bazı insanlar zamanla kalabalıklar içinde fotoğraf çeken kişi olma hallerinden sıkılır artık taşıyamaz hale gelirler. Makinelerini ellerinden bırakıp sadece yalnızlıklarında çekmek üzere saklarlar.

Ve fotoğraf çekmek bir hobi haline geldikten sonra, bakılan her güzel şeyde elinizde makinenizin olmamasına pişman olmaktır.

 

EKİPMANLAR

canon-5d

Ekipmanlar her fotoğrafçı için önemli yer tutar. Ekipmanlarınız ne kadar fazlaysa çekimlerden bir o kadar haz duyarsınız.

Kaliteli ekipmanlarla kaliteli fotoğraflar çekileceğine inananlardanım. Bu yüzden ekipmanlarımı titizlikle seçiyorum. Uzun süre Nikon makineler kullanmama rağmen şuanda Canon’un profesyonel olarak fotoğraf ve video çekimlerinde kendini fazlasıyla kanıtlamış olan fotoğraf makinesi Eos 5D Mark II’yi kullanıyorum. Lens olarakta Mark II’nin kit lensi olan 24-105’i kullansamda portre ve model çekimlerimde 85mm prime lensi tercih etmekteyim. Tepe flaşı olarak Canon’un en iyi ve en yeni flaşı Speedlite 600ex-rt kullanmaktayım.

BECERİLER

  • Adobe Photoshop

  • Adobe Lightroom

  • Color Efex Pro

  • Edius